Rośliny są najważniejszą składową wszystkich produktów Witchcare. To właśnie one chronią skórę, pielęgnują, przynoszą ulgę ciału i duszy, oddają swój zapach i uzdrawiającą moc. Są zdecydowanie sercem marki.

Pokrzywa zwyczajna

Urtica dioica L.

W tradycyjnych wierzeniach pokrzywę uważano za roślinę skutecznie chroniącą przed złymi mocami. Okadzone nią domostwa były oporne na deszcz, pioruny i grzmoty. Rozsiana na cmentarzach odgradzała parzącymi liśćmi drogę duchom i upiorom.

My myślimy o niej czule. Niby pospolita, ale wszechstronna. Liście pokrzywy bogate są w krzemionkę i siarkę. Wyciągi z niej regenerują włosy i nadają im blasku. Można je też zjeść – tak była używana od wieków. Wystarczy jej młode pędy przelać gorącą wodą. Wtedy nie poparzą. To bogactwo witamin i biopierwiastków, m.in. wit. C, K, B2, flawonoidów, wapnia, magnezu i żelaza. Nasz szampon z pokrzywą warto popić naparem albo przegryźć pokrzywową sałatką. Nasiona można dodać do wina, zadziałają jak afrodyzjak.

 

Pokrzywy szukaj tu:

Rozmaryn lekarski

Rosmarinus officinalis L.

Substytut morskiej kąpieli. Bogaty w olejki eteryczne pachnie świeżąśródziemnomorską bryzą. Na skórę działa przeciwzapalnie i kojąco. Pomoże na problemy z potliwością i przy trądziku. Przy okazji poprawi koncentrację, jakość snu i obniży poziom stresu. Odstrasza owady, łagodzi przeziębienie i problemy trawienne.

 

Rozmarynu szukaj tu:

Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifolia

Chowano ją w egipskich grobowcach, palono na biblijnych ołtarzach. Rzymscy żołnierze uśmierzali nią ból i wabili kochanki. Kwitnie wonnym fioletem, nie tylko w wiedźmich ogródkach.

W kosmetyce ceniona za piękny zapach i właściwości regenerujące. Łagodzi podrażnienia, ból i stany zapalne, przyspiesza gojenie drobnych ran, działa uspokajająco i rozluźniająco. Pomoże na przeziębienie i zredukuje niepokój. 

 

Lawendy szukaj tu:

Lipa drobnolistna

Tilia cordata Mill.

Starożytni Rzymianie na papierze z łyka lipowego pisali ukochanym wyznania miłości, szlachcice sadzili lipowe drzewo, gdy na świat przyszła dziewczynka. Być może dlatego, że lipa jest drzewem więzi i porozumienia. Od dawna kojarzona z czułością, kobiecością i płodnością. W tradycji słowiańskiej poświęcona Ładzie – bogini miłości i piękna. 

To niezwykle szczodre drzewo. Jesienią daje orzeszki, zimą i wczesną wiosną łagodzące pączki. Jej młode wiosenne listki prosto z drzewa można dodać do sałatki, a kwiaty o słodkim zapachudo leczniczych eliksirów. Napar lipowy pomoże na kaszel, ból gardła, wyreguluje trawienie, delikatnie obniży ciśnienie krwi. W kosmetykach lipa będzie ukoi stany zapalne, nawilży, poprawi elastyczność i sprężystość skóry, łagodnie ją rozjaśni oraz zapobiegnie nadmiernemu łuszczeniu. 

 

Lipy szukaj tu:

Rumian rzymski

Anthemis nobilis L.

Rumian rzymski, zwany też szlachetnym, to bliski krewny rumianku pospolitego. To roślina solarna przypisana światłu dnia i słonecznym promieniom. Nawet jej kwiatostany przypominają słońce kształtem i kolorem. Działa uspokajająco, przeciwzapalnie, poprawia trawienie. W kosmetykach działa antyalergicznie, łagodząco i kojąco, wycisza rumień i zaczerwienienia. Tonizuje skórę i zapobiega jej wysuszeniu.

 

Rumianu rzymskiego szukaj tu:

Alkanna barwierska

Alkanna tinctoria

Śródziemnomorska kuzynka żmijowca, ogórecznika i niezapominajki. Jej czerwonego korzenia używano od dawien dawna jako barwnika – stosowano jako kosmetyk do robienia rumieńców i warg. Ważna w ludowej magii, bo Słowianie wierzyli w jej odstraszającą złe duchy moc.

Alkanny używa się też do włosów – jako naturalny barwnik podbija rudości i czerwienie – w szamponie działa wyłącznie odżywczo. Ma ona udowodnione działanie wzmacniające cebulki włosowe. Zapobiega wypadaniu włosów i wycisza stany zapalne skóry głowy oraz mieszków włosowych. Jest świetna w przypadku problemów z egzemą oraz łuszczącej się i wysuszonej skóry. 

 

Alkanny szukaj tu:

Rumianek pospolity

Matricaria chamomilla

Kaszubi nie zbierali go w piątek (dzień feralny), bo wtedy tracił lecznicze właściwości. W okolicach Bochni nasączone w rumiankowym naparze chusty leczyły z bólu głowy, w Małopolsce rumiankiem obmywano stopy. Ten codzienny rytuał miał poprawić wzrok, słuch i pamięć. Pachnące kumarynami kwiatki wplatano w wianki na Noc Świętojańską, wkładano do nasennych poduszek i pod strzechy – dla ochrony domostwa. 

Wyciągi z rumianku są stosowane przeciwzapalnie, przeciwłupieżowo i rewitalizująco. Pobudzają porost włosów, naturalnie rozjaśniają i zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.

 

Rumianku szukaj tu:

Jęczmień pospolity

Hordeum vulgare

Słowianom zapewniał uciechy – strawę i aromatyczne napitki. Używano go dla zdrowotności, choćby na koklusz lub przeziębienie, ale i w celach magicznych. Z pomocą paru ziaren, na kilka sposobów można było się pozbyć jęczmienia na oku, albo uzyskać inne korzyści. Wystarczyło spalić dziewięć ziaren jęczmienia z odpowiednią intencją. 

W łazience skuteczny przede wszystkim do włosów – zniszczonych, wypadających, pozbawionych blasku. Stymuluje ich porost, wygładza i odżywia. Przy okazji nie obciąża i zapobiega ich przetłuszczaniu. 

 

Jęczmienia szukaj tu:

Hibiskus

Hibiscus rosa sinensis

Czyli róża chińska o pięknych, różowych kwiatach – kwaskowych w smaku i bogatych w flawonoidy. Hibiskus poprawia ukrwienie i wzmacnia naczynia, wygładza i nabłyszcza włosy. Śluzy zawarte w kwiatach chińskiej róży powlekają łuskę włosów, chroniąc je przed przesuszeniem.

 

Hibiskusa szukaj tu:

Tatarak

Wiedźmy stosowały go często zamiast mandragory do ucierania magicznych maści. Tatarak działa bowiem silnie pobudzająco. Dawniej przygotowywano z niego napary na przypadłości kobiece, narkotyczne cukierki i środek ogrodniczy pomocny w tępieniu ślimaków w kapuście. W tradycji słowiańskie związany z celebracją wiosny – zdobił wnętrza domów i chronił. Kłącza tataraku i jego zielone liście mają słodko gorzki zapach, który odstrasza mole i uspokaja. Doskonały do pielęgnacji włosów suchych. 

 

Tataraku szukaj tu:

Żywokost

Służy na wszelki ból. Przyrządzano z niego maści i okłady na obicia, stłuczenia, zwichnięcia. Ma piękne skórzane liście, ale to jego czarny korzeń jest źródłem cennych śluzów. Dodany do szamponu działa przeciwbakteryjnie, przeciwłupieżowo i zmiękczająco. 

 

Żywokostu szukaj tu:
Updating…
  • Brak produktów w koszyku.